IMG_1584

Wood firings / Výpaly dřevem

Porcelánové vázyJe jaro 2019, máme za sebou 7 výpalů. Každý z nich pomohl tomu následujícímu vyladit teplotní křivku tak, aby především seladony byly podle mé představy. Pálím výš, než jsem původně vůbec doufala, takže postupně vyměňuji popraskané cihly za nové, které snesou teplotu vyšší. Vychytávám, kam dát kukry s žároměrkami, kdy redukovat, co mi vlastně říká teploměr. Poslední tři výpaly jsem pec obalovala izolačním materiálem a přichycovala hůlkami od lyží a novinkou taky je, že po dosažení konečné teploty ještě nějakou dobu pálím dolů abych zpomalila chladnutí. Obvykle pálíme od 6 ráno a s Evanem se střídáme v obhospodařování dětí a pece. Na náročný závěr od 900 do 1350 stupňů pošlu už všechny večeřet a spát, tahle část je jenom na mně. Někdy po půlnoci je po všem, já ještě pár hodin trávím u pece a příštích třicet hodin počítám vteřiny, kdy ji budu moct otevřít.

Ohledně glazur jsem vyzkoušela několik seladonových receptů abych nakonec skončila u toho vůbec prvního. Temmoku bylo od začátku výborné, není co měnit, shino je pokaždé trochu jiné ale v zásadě se mi pokaždé taky líbí, takže taky prozatím neměním. To neznamená, že neexperimentuju. Ve studeném přízemí zkouším, co dělají různé kameninové hmoty s různými glazurami, zatím se zdají být mnohem tolerantnější než porcelán. Další novinka, které ještě čeká na dotažení je vltavín. Napadlo mě pokusit se zrecyklovat a zachovat úlomky tohodle jihočeského kamínku s vesmírným původem a vlastnostmi skla, konkrétně ty kousíčky, co odpadnou rytcům glyptik. Jsem na začátku, snad se letos něčeho doberu.

Porcelánová miska 2IMG_3611IMG_7389IMG_8952

Porcelánové misky 2IMG_7492IMG_3445IMG_7403

Šampónové lahvičky 2Porcelánové misky 4IMG_9890Porcelánové vázy

IMG_4145                                                                                              

IMG_1845

IMG_3994

***************************************************************************************

V létě 2017 jsem si pořídila do Písecké letní dílny malou pec na dřevo. Zatím jsme s vypětím všech sil a za zapojení celé rodiny pálili jen dvakrát a protože to je přeci jen 100 km daleko a povinná školní docházka nás trošku brzdí, nějaký další pokus bude zase nejdřív o jarních prázdninách.

První pokus je kapitola sama pro sebe (viz zahradní skupltura v Písku pod pivoňkou), druhý už ale má docela výsledky. Pálila jsem točený porcelán glazovaný v několika různých celadonových glazurách, shino a temmoku, na něco přes 1350 stupňů Celsia.

IMG_8903IMG_8971IMG_8929IMG_8891IMG_8817

-->